Krótka lekcja historii ze szkolnego tornistra

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: joko

Czytano: 426 razy | Kategoria: Poradniki | Ilość słów: 403 | Data: Wed, 23 Apr 2014 | 0 komentarzy

Na korytarzach w polskich podstawówkach od niedawna usłyszeć można nowy dźwięk. Jest to cichy turkot kółek przy plecakach maluchów. Dziś, dzieci nie muszą nosić ich na plecach, ale wzorem walizek mogą je ciągnąć po ziemi za wysuwaną rączkę. Współczesne tornistry dają taką możliwość.

To niestety wynalazek ostatnich lat, dawniej nie było tak łatwo. Pokolenia nosiły podręczniki i zeszyty na plecach. Choć zanim tornister zakładany na dwa ramiona pojawił się na plecach uczniów musieli sobie oni radzić jeszcze inaczej. Wszystko zaczęło się od skórzanego paska, którym spinało się książki i trzymając za wolny koniec niosło się podręczniki do szkoły. Rozwiązanie nie było praktyczne i z czasem musiała pojawić się alternatywa. Miejsce skórzanych pasków zajęły teczki początkowo trzymane w rękach za specjalną rączkę, a nieco później pojawiły się tornistry z paskami na ramiona. Początkowo przypominały one dzisiejsze teczki używane w biznesie - klapa z jednym umieszczonym centralnie zatrzaskiem, lub dwoma umieszczonymi po bokach. Choć w zasadzie, to dzisiejsze teczki są wersją tamtych tornistrów – tyle, że pozbawione są pasków, które przytrzymywałyby je na plecach. Ten typ tornistra herlitz przez wiele lat panował w szkołach, nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie.

Z czasem pojawiły się też plecaki przypominające nieco torby wojskowe  – zresztą to właśnie z armii zapożyczono to rozwiązanie. Miękkie, prostokątne, zapinane za pomocą pasków plecaki też dobrze spełniały swoją rolę. Jednak używali ich wyłącznie starsi uczniowie – ci, którzy rozpoczynali swoją szkolną przygodę dumnie nosili na plecach sztywne tornistry herlitz. Tornistry i plecaki używane przez całe ubiegłe stulecie sprawdzały się we wszystkich warunkach i w zasadzie sprawdzają się do dziś. Zmienia się nieco kształt, kolory, tkaniny, ale ogólny „pomysł” pozostaje ten sam. Zasadniczo do dziś, tornistrem nazywamy sztywną, prostokątną teczkę z klapką zamykającą ją, zakładaną na oba ramiona – najczęściej jest wykonana ze skóry lub sztywnego materiału.  Niestety coraz częściej klasyka zastępowana jest przez nowoczesne plecaki i torby.  Część z nich wyposażona jest w kółka i wyciągane rączki co pozwala odciążyć młode kręgosłupy. Wszystkie urzekają kolorami, nadrukami. Wykonywane są z przeróżnych materiałów, profilowane są w sposób najbardziej odpowiedni dla młodych odbiorców. Przyciągają wzrok spychając tradycyjne tornistry do lamusa. Pocieszające jest jedynie to że moda, jak historia zatacza koło i co kilka lat przeżywamy renesans prawdziwych, klasycznych tornistrów. Podpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl