Wady i zalety przydomowej oczyszczalni ścieków

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: E.P.

Czytano: 740 razy | Kategoria: Dom i Ogród | Ilość słów: 423 | Data: Sat, 7 Jun 2014 | 0 komentarzy

Niektóre z prac budowlanych na działce możemy wykonywać tylko przez kilka miesięcy w roku. Jedną z takich prac jest z pewnością budowa przydomowej oczyszczalni ścieków. Ładna pogoda sprzyja temu, aby zdecydować się na taką właśnie inwestycję.

Zwykle jednak nim zapadanie decyzja, należy rozważyć bardzo wiele kwestii związanych z tego typu przedsięwzięciem. Przede wszystkim szuka się odpowiedzi na pytanie, dlaczego warto jest zdecydować się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. Z całą pewnością jednym z ważniejszych argumentów jest ten związany z finansami. Pomimo tego, iż jest to inwestycja, która wymaga kilkutysięcznych nakładów, to jednak późniejsze oszczędności związane z korzystaniem z takiego rodzaju oczyszczalni ścieków są o wiele większe. Zwykle są to koszty, które zwracają się już mniej więcej po roku czasu, od uruchomienia oczyszczalni.Pamietajmy tez o tym, ze zwykle wymagane jest uzyskanie pozwolenia na tego typu inwestycję.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków nie tylko pozwala nam na rezygnacje z podłączenia się do sieci kanalizacyjnej, a więc tym samym nasze comiesięczne koszty ulegają zmniejszeniu, ale również na ponowne wykorzystanie oczyszczonej wody. Zwykle zostaje ona przeznaczona do podlewania roślin w ogrodzie, bądź też wykorzystuje się ją, jako system nawadniający trawnik. Ważne jest również to, że w przeciwieństwie do tradycyjnych szamb, nieczystości w przydomowej oczyszczalni ścieków nie muszą być regularne wywożone, ponieważ zostają one w całości rozłożone wewnątrz oczyszczalni.

Omawiając korzyści związane z budową przydomowej oczyszczalni ścieków warto zwrócić uwagę na fakt, że jest to rozwiązanie, na które można się zdecydować bez względu na to, jakie warunki terenowo-gruntowe panują w danym miejscu. Tym samym oczyszczalnie można zbudować wszędzie tam, gdzie nie sprawdzi się na przykład tradycyjne szambo. Niektóre z osób, które planują taką inwestycję zastanawiają się jednak nad tym, jakie są jej złe strony?

Ich doszukanie się, nawet w specjalistycznej prasie jest zwykle bardzo trudne, ponieważ zazwyczaj kładzie się nacisk na przedstawienie dobrych stron tego rozwiązania. Należy jednak pamiętać o tym, że zbiorniki, z których to będzie się składać przydomowa oczyszczalnia ścieków muszą znajdować się na odpowiedniej głębokości, a obszar wokół nich musi zostać zabezpieczony we właściwy sposób. To właśnie ten element wraz ze stosunkowo wysokimi kosztami budowy oczyszczalni należą do największych wad tego rozwiązania.

Niemniej, rozważając „za” i „przeciw” nie sposób nie odnieść wrażenie, że jest to po prostu bardzo korzystne i praktyczne rozwiązanie, za którym stoją najbardziej istotne zalety – korzyści długofalowe.

 

 Podpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl