Rodzaje i zastosowanie wentylatorów

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: E.P.

Czytano: 510 razy | Kategoria: Dom i Ogród | Ilość słów: 284 | Data: Fri, 26 Apr 2013 | 10 komentarzy

Do schłodzenia pomieszczeń niewyposażonych w system klimatyzacji, wykorzystywane są wentylatory. Są one zróżnicowane ze względu na sposób montażu lub ustawienia, moc oraz gabaryty. Co pozwala na dopasowanie odpowiedniego urządzenia do konkretnego pomieszczenia.

 

Najpopularniejszym jest wentylator biurkowy, charakteryzujący się niewielkimi wymiarami i mocą nadmuchu. Z reguły posiadaja łopatki o średnicy nieprzekraczającej 40 cm. zamontowane w ruchomej głowicy, zabezpieczonej gęstą siatką z metalu lub tworzywa. Używane w małych pomieszczeniach lub na pojedynczych biurkach, zapewniają zadowalającą wydajność przy niskim poborze energii. Nie nadają się jednak zupełnie, do zastosowania na większej kubaturze, tu potrzebny jest duży wentylator stojący lub wiszący. Wiatraki wiszące montowane są na stałe, zapewniają dużą wydajność i łatwą regulację siły nadmuchu, za pośrednictwem sznurka, będącego częścią urządzenia lub przełącznikiem w kontakcie.

Wentylator stojący posiada łopatki o większej średnicy, od biurkowego, usytuowane są na regulowanym stojaku, umożliwiającym umieszczenie głowicy na wysokości do 150 cm. Charakteryzuje się większą mocą niż wentylator biurkowy, a co za tym idzie również większym zużyciem energii. Zapewnia komfort termiczny w dużych pomieszczeniach, przy wysokich upałach, pracując na największych obrotach. Duża podstawka zapewniająca stabilność, wymusza sporo miejsca na ustawienie urządzenia, które dzięki obrotowej głowicy zmienia systematycznie kierunek nadmuchu zapewniając równomierne chłodzenie. W samochodach możemy wykorzystać niewielkie wiatraczki zasilane z gniazda zapalniczki, coraz rzadziej już jednak spotykane z uwagi na powszechnie montowaną klimatyzację.

W miejscach gdzie nie zmieści się tradycyjny wiatrak, możemy zastosować wentylator biurkowy kolumnowy, będący droższym rozwiązaniem, toteż mniej popularnym. Jednak w sytuacji gdzie jest to jedyne wyjście znajduje również swoje miejsce. Wentylatory kolumnowe występują również, jako urządzenia stojące, zamiast jednego dużego wirnika posiadają one kilka mniejszych.

 Podpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl