Olej i lakier, czyli wykończenie podłogi drewnianej

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: pafnucy

Czytano: 603 razy | Kategoria: Remont i wykończenie wnętrz | Ilość słów: 573 | Data: Wed, 6 Aug 2014 | 0 komentarzy

Podłoga do wykończenia potrzebuje szeregu czynników, które powinniśmy uwzględnić. Najważniejszym z nich jest wybór odpowiedniego impregnatu. Na placu boju mamy dwóch silnych zawodników: lakier i olej.

Podłoga do wykończenia potrzebuje szeregu czynników, które powinniśmy uwzględnić. Najważniejszym z nich jest wybór odpowiedniego impregnatu. Na placu boju mamy dwóch silnych zawodników: lakier i olej. Nie podpowiadamy, który jest lepszy, bo jeden jak i drugi to dobry wybór. Pokażemy za to ich działanie w różnych warunkach.

Nieznany obiekt

Lakier – solidny, niezastąpiony

Lakier do parkietu, to pierwsza myśl, jaka pojawia się w głowie, gdy myślimy o ochronie podłogi. Nie dzieje się to bez powodu, lakier, bowiem dzięki swoim właściwościom: utwardzaczom i odpowiednim filtrom, sprawia, iż podłoga jest bardzo odporna na różne uszkodzenia mechaniczne. Nie straszne tak zakonserwowanej podłodze, inne niekorzystne czynniki, na przykład, promienie UV. Co więcej, lakierowana podłoga to także łatwiejsza pielęgnacja, gdyż troszczymy się o warstwę lakieru, nie zaś o samo drewno. Warto także przypomnieć, iż już kilka warstw lakieru to efekt w postaci wysokiego połysku podłogi. Jeśli jednak nie chcemy takiego efektu, to w sprzedaży są również inne lakiery do parkietu: satynowe i matowe. Lakier wydaje się mieć same plusy. Czy tak rzeczywiście jest?

Oczywiście, jak w większości przypadków, jakieś wady występują. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, iż drewno pokryte lakierem nie może swobodnie oddychać, przez co zaburzona jest jego praca. Dlaczego tak się dzieje? Po prostu, warstwa lakieru blokuje pory drewna. Inną wadą są niewątpliwie widoczne zarysowania. Choć lakier słynie z odporności na uszkodzenia, to jednak takie ślady są dość wyraźnie dostrzegalne.

Reasumując, warto dodać, iż lakier najlepiej sprawdzi się w kuchni, gdyż dzięki swoim właściwościom, wszelkie zabrudzenia nie mają szansy wniknąć w strukturę drewna. Odnajdzie się równie dobrze w miejscach często uczęszczanych – pokojach dziennych czy salonach.

Olej - naturalnie

Jeśli szukamy naturalnego sposobu impregnacji, który podkreśli kolor, to olejowanie będzie do tego celu najlepsze. Olej, inaczej niż lakier, nie tworzy warstwy ochronnej, lecz wnika w głąb drewna. Dzięki temu drewno oddycha, co pozwala mu swobodnie pracować. Dlaczego to takie ważne? Kiedy drewno oddycha to jednocześnie reguluje mikroklimat we wnętrzu. Olejowanie zyskuje ponadto zwolenników, bo powierzchnia pokryta olejem jest cieplejsza, bardziej przyjemna w dotyku, która dodatkowo przyciąga mniej kurzu. Co jeszcze przemawia za olejem? Przede wszystkim, naturalny zapach drewna, którego olejowanie nie usuwa. Z tego też względu najczęściej olejowanie przeprowadzane jest w sypialni, czy w innych pokojach, których często nie użytkujemy, a w których liczy się odpowiedni klimat.

Wady? Oczywiście są. Brak warstwy ochronnej to szybsze zużycie podłogi oraz bardziej regularna pielęgnacja. Taka podłoga gorzej także znosi plamy, na przykład, z tłuszczu, wina czy soku. Jest podatna również na uszkodzenia mechaniczne, chociaż nie są one tak widoczne, jak w przypadku podłóg malowanych lakierem.

Jak widać, nie istnieje kwestia: który lepszy, bo olej, jak i lakier pasują do różnych potrzeb. Jeśli cenimy sobie naturalność wybierzmy olejowanie. Olej jednocześnie lepiej sprawdzi się w miejscach odpoczynku, sypialniach, w pokojach, gdzie nie ma dużego ruchu, gdzie nie będzie częstego przesuwania mebli. Lakier zaś to twardziel, który dzięki warstwie ochronnej, wytrzymały jest na intensywne użytkowanie.

 

 

 Podpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl