Nie daj się zakręcić przy zakupie śrubokrętu

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Hania007

Czytano: 439 razy | Kategoria: Remont i wykończenie wnętrz | Ilość słów: 456 | Data: Tue, 23 Sep 2014 | 0 komentarzy

Jednym z niezbędnych, a zarazem najprostszych narzędzi jest śrubokręt. Praktycznie w każdym domu możemy znaleźć przynajmniej jeden, a zapaleni majsterkowicze mają nawet po kilkanaście różnych modeli.

Na rynku dostępne są różne rodzaje śrubokrętów, dlatego warto wybrać wersję odpowiednią do naszych potrzeb lub najbardziej uniwersalną.

 Niezastąpiony śrubokręt

Śrubokręt, często nazywany również wkrętakiem, przydaje nam się nie tylko w czasie drobnych i awarii. Często kupujemy nowe meble i elementy wyposażenia do samodzielnego montażu. Może się okazać, że bez pomocy śrubokrętu wykonanie tych prac będzie utrudnione lub w ogóle niemożliwe. Budowa i zasada działania tego narzędzia jest niezwykle prosta: jest to najczęściej metalowy pręt z odpowiednim zakończeniem, którego zadaniem jest dopasowanie się do nacięcia w główce śruby (wkrętu), w taki sposób, aby możliwe było jego odkręcenie lub wkręcenie. Aby dokładnie i mocno dokręcić wkręt, powinniśmy użyć śrubokrętu który będzie idealnie dopasowany do nacięcia. Jeszce do niedawna większość wkrętów miała identyczne nacięcia, które różniły się tylko grubością. Obecnie mamy do czynienia z różnymi kształtami, do których należy dopasować odpowiedni typ śrubokręta.

 

Rodzaje śrubokrętów

Śrubokrętem, który wydaje się być najbardziej uniwersalny, jest płaski wkrętak. Używamy go do śrub z prostym nacięciem, których jest zdecydowanie najwięcej. Dostępne są wersję o różnej szerokości końcówek: od 0,6 milimetra (są to tzw. śrubokręty specjalistyczne, wykorzystywane między innymi przez zegarmistrzów) do 14 milimetrów. Ich prostota ma jednak jeden, podstawowy minus – końcówka śrubokręta często ześlizguje się ze śruby, a samo dokręcenie wymaga od nas dużo siły. Z tego właśnie powodu producenci wprowadzili na rynek śruby o bardziej skomplikowanych końcówkach, które jednak są zdecydowanie prostsze do wkręcenia. Coraz częściej spotykamy się zatem z śrubami z nacięciem krzyżowym, których stożkowy kształt gwarantuje, iż śrubokręt nie ześlizguje się ze śruby. Dopasowane do nich są śrubokręty krzyżakowe PH, które występują w czterech wersjach, oznaczonych cyframi 1-4. Jeżeli spotkamy się z oznaczeniem PH1, to z pomocą takiego modelu uda nam się wkręcić i odkręcić śruby o średnicy 2,5-3 milimetrów. PH2 służy do śrub o średnicy 3,5-5 mm, PH3 do 5,5-7 mm, natomiast PH4 do śrub i wkrętów o średnicy 8-10 mm. Do nacięć krzyżowych przeznaczony jest również śrubokręt PZ, który na pierwszy rzut oka wygląda bardzo podobnie, jednak dodatkowo posiada on jeszcze cztery wypustki. Służy głównie do prac wymagających większych nacisków.Podpis

Hania007


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl