Gatunki tkanin oraz ich przeznaczenie

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: joko

Czytano: 622 razy | Kategoria: Remont i wykończenie wnętrz | Ilość słów: 449 | Data: Wed, 29 Jan 2014 | 0 komentarzy

Każdy, kto wchodzi do sklepu z materiałami może nabawić się lekkiego oszołomienia – ilość barw i rodzajów sprawia, że trudno samodzielnie, szczególnie nie posiadając podstawowej wiedzy, wybrać odpowiednią tkaninę na bluzkę czy sukienkę.

Co to jest tkanina i jak się ją wytwarza?

Tkanina to inaczej materiał powstały w wyniku przeplatania ze sobą wzajemnie prostopadłych układów nitek osnowy i wątku. Wytwarza się ją na krosnach tkackich, które mają charakter urządzeń mechanicznych lub ręcznych. Produkcja tkanin różni się między sobą – inaczej przebiega proces technologiczny wytwarzania tkaniny jedwabnej, w odmienny wełny, a jeszcze inaczej materiałów wytwarzanych z surowców takich jak len, konopie czy bawełna. Wykorzystanie tkanin jest niezwykle szerokie, a jednym z kryteriów podziału tkanin jest ich przeznaczenie. Tkaniny są wykorzystywane w przemyśle odzieżowym, pościelowym, bieliźnianym, dekoracyjnym, stołowym, technicznym (tak zwane tkaniny specjalne – na przykład koce to gaszenia pożarów) oraz meblowym jako obiciowe tkaniny. Sklep internetowy, który jest dobrze wyposażony, powinien posiadać wszelkie rodzaje powyższych rodzajów materiałów.

Gatunki tkanin

Bez wątpienia najbardziej popularnym i najczęściej występującym gatunkiem tkanin są materiały bawełniane. Powstają one z naturalnego surowca, jakim jest torebka nasienna bawełny. Z pewnością każdy, kto ubierał bawełnianą koszulkę doceniał jej przyjemną w dotyku strukturę. Bawełna jest także bardzo przewiewna i wygodna w noszeniu. Niestety – zarówno bawełniana dzianina, jak i materiały bawełniane bardzo się gniotą. Ratunkiem są stosowane w tkaninach dodatki włókien sztucznych lub elastanu.

Kolejnym, znacznie bardziej ekskluzywnym gatunkiem materiałów, są tkaniny jedwabne charakteryzujące się przewiewnością, niezwykłą lekkością oraz delikatnością. Wykonane są z kokonów jedwabnika, jednakże w praktyce często zawierają dodatek bawełny, wełny lub tkanin syntetycznych. Zarówno pierwszy, jak i drugi gatunek tkanin można nabyć w każdym dobrym sklepie internetowym.

Kolejne gatunki posiadające naturalne korzenie to tkaniny lniane i wełniane, które dla poprawy ich właściwości (na przykład żeby się nie gniotły) mieszane są z innymi włóknami.

Ostatnią grupę stanowią tkaniny syntetyczne i sztuczne. Pierwsze z nich powstają ze związków nie występujących w przyrodzie. Są znacznie bardziej trwałe i mniej przewiewne, niż tkaniny naturalne. Obecnie z powodzeniem wykorzystywane są do produkcji odzieży sportowej, co świadczy o ich wysokim i przyjaznym dla ciała gatunku. Tkaniny sztuczne natomiast powstają ze związków istniejących w przyrodzie – np. celulozy i mają właściwości tkanin naturalnych, jednakże są znacznie tańsze w produkcji.

Kupowanie tkanin w sklepie internetowym z pewnością jest świetnym pomysłem – można zaoszczędzić mnóstwo czasu i całkiem sporo pieniędzy pod warunkiem, że uważnie przyjrzymy się każdemu towarowi, który kupujemy.Podpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl