Ogrzewanie elektryczne - za czy przeciw?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: pafnucy

Czytano: 448 razy | Kategoria: Ogrzewanie i wentylacja | Ilość słów: 327 | Data: Mon, 10 Nov 2014 | 0 komentarzy

Prąd staje się coraz ważniejszym źródłem energii niezbędnej do życia w domu. W przeciwieństwie do gazu może zastąpić wszelkie źródła energii w naszym mieszkaniu. Obecnie trwa wyścig – technolodzy wynajdują coraz bardziej nowatorskie metody jego pozyskiwania.

Już dzisiaj jednak mamy kilka sposobów, dzięki którym przeciętny konsument może uzyskać dostęp do prądu. Prymat zaczynają tutaj odgrywać alternatywne rozwiązania – pompy ciepła, kolektory słoneczne oraz technologia geotermalna.

 

Jeśli chodzi o Polskę to największa ilość światła słonecznego odnotowywana jest na obszarach północno-zachodniej Polski. Jednocześnie, o ile nasłonecznienie ma kluczowe znaczenie, jeśli mówimy o bateriach solarnych, tak w przypadku ogniw fotowoltaicznych nie odgrywa to żadnej roli. Panele są skłonne pochłaniać energię słoneczną także w pochmurne dni. Dodatkowo, wykorzystywanie tak zwanych tracker'ów (ustawiają instalacje zgodnie z kątem padania promieni słonecznych), zwiększa tego typu efektywność. A jak to działa? Promienie trafiają do ogniw fotowoltaicznych, powodują ruch elektronów, pod wpływem tego zjawiska zaczyna płynąć prąd stały. Dopiero później specjalny falownik zmienia napięcie stałe na zmienne dopasowując je do parametrów danej sieci elektrycznej.

 

Kolektory słoneczne, tak zwane solary wytwarzają energię przy pomocy promieni słonecznych. Jednakowoż, panele fotowoltaiczne, bardzo podobne do kolektorów słonecznych, całkowicie inaczej działają. Najważniejszym założeniem instalacji fotowoltaicznej jest produkcja prądu z możliwością jego magazynowania. Dzięki temu taki prąd można też na przykład później odsprzedać. Natomiast panele solarne są w stanie przetwarzać promienie słoneczne na energię cieplną. To dzięki temu możemy na przykład ocieplić mieszkanie czy podgrzać wodę. Największą wadą tego rozwiązania jest natomiast to, iż tak wytworzona energia nie może być skumulowana, a później sprzedawana. Tutaj więc pojawia się najważniejsza kwestia i różnica między tymi dwoma urządzeniami.

 

Jeśli chodzi o produkcję ciepła to należy wybrać kolektory słoneczne, są one w stanie bardzo dużo zaoszczędzić, nawet trzykrotnie więcej. Natomiast, szerokie zastosowanie instalacji fotowoltaicznej zapewnia wysoką rentowność.Podpis


Rating: 1.0

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl