To proste jak budowa młotka!

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Dominik

Czytano: 704 razy | Kategoria: Ogród | Ilość słów: 391 | Data: Fri, 5 Dec 2014 | 0 komentarzy

Jedno z najprostszych i najstarszych narzędzi, które najczęściej służy nam do przybijania gwoździ. Młotek, bo o nim właśnie mowa, ma jednak wiele innych zastosowań. Okazuje się, że możemy wyróżnić co najmniej 10 rodzajów młotków.

Obuch i trzon

Zastosowań młotka jest bardzo dużo, jednak jego budowa pozostaje niezmienna i opiera się na dwóch elementach: obuchu i trzonka. Uchwyt młotka, który najczęściej zrobiony jest z drewna to właśnie trzon. Coraz częściej możemy spotkać się z młotkami, w których trzonek wykonany został z metalu, tworzyw sztucznych lub włókna szklanego. Różnią się one przede wszystkim sposobem łączenia obucha z trzonkiem. Przy trzonkach drewnianych stosuje się klinowanie podwójne, czyli jeden klin drewniany oraz jeden stalowy. W przypadku metalowych trzonków efektywne łączenie zapewnia rozprężony kołek, który przechodzi przez obie części. Tylko przy trzonkach wykonanych z włókna szklanego stosuje się kleje, które jednak gwarantują wytrzymałe i stabilne połączenie. Najważniejszym elementem narzędzia jest obuch, czyli część którą uderzamy. Jego profil i masa mają wpływ znaczący na zastosowanie młotka. W wersji najbardziej tradycyjnej obuch wykonany jest z metalu. Obecnie do ich produkcji wykorzystuje się również drewno, gumę oraz tworzywa sztuczne.

Młotki do zadań specjalnych

Dobry młotek powinien być odpowiednio wytrzymały oraz gwarantować nam wygodną pracę. Dla tego narzędzia powinno znaleźć się miejsce w każdym domu. Jeżeli jesteśmy pewni, że sięgniemy po niego tylko w sytuacji awaryjnej, to powinien wystarczyć nam najprostszy model, czyli młotek ślusarki. Dzięki niemu bez problemu wykonamy najprostsze prace i przybijemy gwoździe. Zapaleni majsterkowicze oraz fachowcy na pewno zaopatrzą się w bardziej specjalistyczne modele młotków, które pozwolą im na szybszą i bardziej efektywną pracę. Zapaleni rzeźbiarze nie obejdą się bez młotka rzeźbiarskiego, który umożliwia podbijanie dłuta. Jest to możliwe dzięki obuchowi w kształcie walca. Równie ciekawe są modele cyzelerskie, które służą do prac jubilerskich. Mają one niewielką masą oraz miniaturowe rozmiary, które zapewniają precyzję. Fachowcy z zakresu prac budowlanych i remontowych korzystają z młotków blacharskich, który pozwala na obróbkę i kształtowanie blachy. Do cięższych prac wykorzystuje się młotek murarski. Ma on ostro zakończony obuch, co przydaje się przy kruszeniu pustaków, skuwaniu oraz innych pracach remontowo-budowlanych. Młotki tego typu mają spore rozmiary, a waga niektórych modeli może sięgać nawet 20 kilogramów.

 Podpis


Rating: 1.0

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl