Pielęgnacja trawnika w trakcie upalnego lata

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Dominik

Czytano: 641 razy | Kategoria: Ogród | Ilość słów: 393 | Data: Fri, 8 Aug 2014 | 0 komentarzy

Przygotowanie trawnika wymaga od nas sporo pracy, dlatego nie możemy zapominać o jego regularnej i właściwej pielęgnacji. Jest ona szczególnie ważna latem, kiedy trawa jest szczególnie narażona na przypalenie przez promienie słoneczne i przesychanie.

Po pierwsze – podlewanie

W okresie lata, kiedy temperatura przekracza 25°C, bardzo ważne jest podlewanie trawnika. Szacuje się, że 1m2 trawy potrzebuje tygodniowo około 20-30 litrów wody. Brak odpowiedniego nawadniania może skutkować żółknięciem i przesychaniem trawy, szczególnie tej młodej. Należy pamiętać, że trawy nie korzenią się tuż pod powierzchnią gleby, a nieco głębiej. Z tego względu trawę powinniśmy podlewać rzadziej, ale zdecydowanie bardziej obficie. Dzięki temu woda dotrze na odpowiednią głębokość. Jeżeli mamy młody trawnik, to wymaga on trochę innej pielęgnacji. Młoda trawa wymaga dużego nawodnienia, dlatego powinna być podlewana nawet trzy razy dziennie. Do zraszania trawników najczęściej wybieramy tradycyjne węże ogrodowe, które w marketach dostępne są w różnych długościach. Za pomocą specjalnych złączek możemy je także łączyć ze sobą, dzięki czemu bez problemu dotrzemy nawet do najdalszych zakątków naszego ogrodu. Wygodnym rozwiązaniem jest rozstawienie zraszaczy obrotowych, które jednak należy po pewnym czasie przestawić w inne miejsce. Nadmierna wilgotność może bowiem powodować choroby grzybowe i rozwój mchu na  trawniku. Nie bez znaczenie jest także pora dnia, w której podlewamy trawnik. Najlepiej robić to wczesnym rankiem, ponieważ chłód i minimalne parowanie ograniczają stratę wody.

 

Po drugie – koszenie

Intensywność koszenia zależy przede wszystkim od pogody i stopnia nawadniania, a co za tym idzie – tempie wzrostu trawy. Trawnik powinien być koszony dosyć często, jednak nie należy go ścinać zbyt nisko (jednorazowo trawnik powinien być skracany o 1,5-2 centymetrów). Podczas niskiego koszenia odsłonimy delikatne części trawy i narazimy ją na przypalenie promieniami słonecznymi.. Jeżeli trawnik wykorzystywany jest głównie do celów rekreacyjnych i pełni funkcję ozdobną, to jego optymalna wysokość to 5-7 centymetrów. Jeżeli jest intensywnie użytkowany, na przykład przez dzieci, to powinien mieć 3-4 cm. Do koszenia najlepiej używać kosiarki z koszem, która jest najwygodniejsza w użytkowaniu. Nowoczesne urządzenia mają funkcję mulczowania, która pozwala na mielenie i rozrzucanie skoszonej trawy, która staje się naturalnym nawozem. W okresie intensywnego użytkowania pamiętajmy o naostrzeniu noży w kosiarce, bowiem tępe noże mogą szarpać źdźbła i doprowadzić do ich zasychania na końcach.Podpis


Rating: 1.0

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl