Na kłopoty z trawnikiem – wertykulator i aerator

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: b.zalew

Czytano: 491 razy | Kategoria: Ogród | Ilość słów: 441 | Data: Wed, 6 Aug 2014 | 0 komentarzy

Gdzie się podział ten wspaniały trawnik, który zachwycał swoim pięknem? To pytanie zadaje sobie wielu, gdy po kilku latach od założenia ogrodu, trawnik rośnie zdecydowanie gorzej. Przyczyna? Bardzo prawdopodobne, że to zbita warstwa pędów i kłączy zwana filcem.

Efekty

Dla korzeni roślin oznacza to same najgorsze prognozy, bo nie dochodzi do nich woda i powietrze. W konsekwencji zachwiany zostaje naturalny rozwój, co widać po marniejącym w oczach trawniku.

Co zatem zrobić, żeby trawnik był w jak najlepszej kondycji? Najważniejsze to niszczyć filc poprzez usuwanie starych, martwych części, a jednocześnie rozluźniać struktury gleby. Niezawodne zabiegi, które należy wykonać w tym celu to wertykulacja i aeracja.

 

Czym jest wertkulator ogrodowy? 

Jest to narzędzie wyposażone w noże, które pionowo przecinają warstwę filcu, a dodatkowo nacinają podłoże. Ten zabieg sprawia, iż gleba zostaje odpowiednio rozluźniona i napowietrzona. Tym samym, woda dociera do korzeni, a trawa znów zaczyna normalnie rosnąć. Jednocześnie przy pomocy wertykulatorów niszczymy także mchy i pozostałe chwasty (zabierające trawie światło).

 

Czym właściwie jest aerator ogrodowy?

Aeratory służą do napowietrzania trawnika poprzez nakłuwanie gleby specjalnie do tego celu skonstruowanymi kolcami i rurkami. Ten zabieg sprawia, iż podłoże staje się „perforowane”, a przez powstałe otwory powietrze jest w stanie docierać do głębszych warstw.

Jednocześnie, jak aeracja, to także piaskowanie. Na czym to polega? Na powierzchni trawnika rozsypujemy niewielką warstwę piasku, którą następnie rozgrabiamy, by wypełniła „nakłucia”. Ten sposób pozwala zachować dobry stan napowietrzenia, a także luźną, odpowiednią dla trawnika strukturę gleby.

Co wybrać?

Wybór odpowiedniego aeratora i wertykulatora nie jest taki prosty. Najłatwiej wybrać, kiedy uwzględnimy trzy elementy:

  1. powierzchnię trawnika,

  2. rodzaj napędu urządzenia,

  3. zależność między ceną a jakością.

Jeśli posiadamy duży trawnik (ponad 500 m2) to powinniśmy zdecydować się na wertykulator i aerator jezdny. Najlepsze modele to elektryczny i spalinowy, gdyż nie wymagają od użytkownika nadmiernego wysiłku fizycznego.

Wertykulatory i aeratory spalinowe oraz elektryczne, są łatwiejsze, bardziej wydajne i skuteczniejsze niż modele ręczne. Tego typu urządzenia są jednakowoż przyjazne dla środowiska naturalnego, nie są odpowiedzialne za tworzenie nieprzyjemnych spalin, a także są cichsze od modeli spalinowych. Z zalet należy wymienić jeszcze, iż są dość tanie w eksploatacji.

Pewną alternatywą pozostają urządzenia akumulatorowe. Lekkie i ciche posiadają jednak znaczną wadę: trzeba pamiętać, iż energia naładowanego akumulatora to raptem kilkadziesiąt minut.

Cena aeratorów jest bardzo różna: od 20 zł za najmniej skomplikowane urządzenia ręczne do ponad 500 zł za wysokiej klasy aeratory elektryczne. Za dobry wertykulator zaś trzeba solidnie zapłacić, około 500 zł, lecz nie jest to wielki koszt, jeśli zdamy sobie sprawę, iż jest to zakup jednorazowy, na lata. Podpis

Po pełen wachlarz narzędzi ogrodowych zapraszamy tutaj


Rating: 1.0

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl