Aranżacja ogródka w zabudowie szeregowej

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Dominik

Czytano: 872 razy | Kategoria: Ogród | Ilość słów: 433 | Data: Thu, 7 Aug 2014 | 0 komentarzy

Popularne „szeregówki” cieszą się w naszym kraju coraz większym zainteresowaniem - są wygodną alternatywą dla dużego domu za miastem. Zazwyczaj przylegają do nich ogródki, które jednak są niewielkie i ograniczają możliwości ich zaaranżowania.

Domy szeregowe są dobrą alternatywą dla osób, które chciałyby mieć swój kawałek ogrodu, jednak nie chcą poświęcać mu specjalnie dużo uwagi. Mała przestrzeń wymaga mniej pracy, więc pielęgnacja niewielkiego trawnika nie powinna być dla nas problemem. Zazwyczaj jednak w ogrodzie pojawiają się także inne elementy – meble ogrodowe, grill, zielnik i kwiaty. Jak zatem zaaranżować mały ogródek, aby spełniał wszystkie nasze potrzeby i był przy tym funkcjonalny i estetyczny?

 

W jaki sposób odizolować swój ogródek?

Mały ogródek przy zabudowie szeregowej możemy potraktować jako dodatkowy pokój. Z tego względu powinniśmy zadbać o jego estetykę i styl oraz dostosować do naszych potrzeb. Dzięki temu ta niewielka przestrzeń będzie przez nas maksymalnie wykorzystana i stanie się miejscem, w którym będziemy chętnie spędzać czas. W domu panuje atmosfera intymności, której na podwórku czasem nam brakuje. Często staramy się ogrodzić od sąsiedztwa, które w domkach szeregowych jest zazwyczaj bardzo blisko. W zabudowie tego typu nie stosuje się wysokich i masywnych płotów, a jedynie niski ogrodzenia z siatki. Dobrym rozwiązaniem jest posadzenie wzdłuż siatki iglaków, z których po pewnym czasie uformuje się wysoki żywopłot. Jeżeli mamy nieco większą działkę, to możemy pokusić się o zbudowanie nasypu, na którym można posadzić niewielkie rośliny (na podwyższeniu będą się one wydawały wyższe). Jeżeli nie chcemy poświęcać czasu na pielęgnację kwiatów i krzewów, to poczucie intymności zapewnią nam parkany ogrodowe, przy których można ewentualnie posadzić rośliny pnące. Pamiętajmy jednak, że zbyt wysokie i szczelne przesłony mogą ograniczyć nam dopływ słońca i spowodują znaczne zaciemnienie.

 

Dopasuj ogród do swoich potrzeb

Aranżacją możemy zająć się sami lub poprosić o pomoc architekta, który przygotuje dla nas projekt ogrodu. Niewielką przestrzeń przed domem powinniśmy dostosować do naszych potrzeb. Jeżeli w ogródku najchętniej spędzamy czas na leżaku, to najprzyjemniejszym dla nas podłożem będzie trawa. Zbyt intensywnie użytkowany trawnik nie wygląda jednak dobrze, dlatego dobrym rozwiązaniem jest stworzenie ścieżek (np. z kostki brukowej), po których będziemy mogli się poruszać. Jeżeli lubimy grillować i zapraszać do siebie znajomych, to warto utwardzić część powierzchni. Dzięki temu zyskamy stabilną nawierzchnię, na której będziemy mogli postawić stół i krzesła.Podpis


Rating: 1.0

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl