Mól - twój wróg

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: b.zalew

Czytano: 425 razy | Kategoria: Dom i Ogród | Ilość słów: 337 | Data: Wed, 6 Aug 2014 | 0 komentarzy

Mole są bardzo uciążliwymi i niestety częstymi gośćmi w naszych domach. Trudno się przed nimi ustrzec, a walka z nimi nie jest wcale taka prosta. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na pozbycie się moli, które warto poznać.

Rodzaje moli
W naszych mieszkaniach możemy spotkać się z dwoma rodzajami moli: spożywczymi i odzieżowymi. Mogą pojawić się nawet w najczystszych domach, więc nie ma sprawdzonego sposobu na ustrzeżenie się przed nimi. Jaja moli spożywczych możemy przynieść do domu razem z opakowaniem kaszy czy mąki. Nie mamy na to zupełnie wpływu, bowiem mole spożywcze rozwijają się już w młynach i magazynach zbożowych. Jeżeli jednak zauważymy w opakowaniu kokony moli lub odróżniające się od produktu substancje, to należy się go niezwłocznie pozbyć. Jeżeli nie uda nam się uchronić przed molami spożywczymi, to wszystkie szafki należy dokładnie wymyć, produkty przejrzeć oraz kupić specjalne preparaty do walki z tymi szkodnikami.Zwalczanie moli
Duże szkody w naszych szafach mogą wyrządzić mole odzieżowe. Trudno im zapobiegać, bowiem do naszego mieszkania mogą przylecieć nawet od sąsiada. W przypadku ich pojawienia należy podjąć stanowcze kroki mające na celu ich wytępienie. W innym przypadku będziemy musieli liczyć się ze sporymi stratami. Jeżeli zauważymy mole, to powinniśmy zacząć od przejrzenia zawartości szafy. Szkodniki szczelnie upodobały sobie tkaniny wełniane, kożuchy itp. Sprawdźmy szczególnie uważnie zagięcia i szwy, a następnie wywieśmy rzeczy na słońce, aby się przewietrzyły. Szafę należy dokładnie umyć i wyczyścić, szczególnie w ciemnych zakamarkach. Do czyszczenia świetnie nadaje się roztwór spirytusu z sokiem z cytryny. W szafach możemy zawiesić specjalne saszetki, które dostępne są w marketach i drogeriach lub wypryskać wnętrze szafy specjalnym preparatem antymolowym. Warto sięgnąć także po sprawdzone, domowe sposoby walki z molami. Nie lubią one zapachu naftaliny, więc możemy nasmarować nią szafę. W walce ze szkodnikami sprawdzają się także ziarenka pieprzu, kamfora, mięta oraz gałązki sosnowe. Nie używajmy tylko preparatów z alkoholem, bo mogą zniszczyć nasze ubrania i meble.

Podpis

Jak walczyć z molami


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl