Jaka elegancja, to drewno lite

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Admin

Czytano: 497 razy | Kategoria: Dom i Ogród | Ilość słów: 354 | Data: Wed, 16 Apr 2014 | 0 komentarzy

Myślisz o podłodze z drewna litego? Pamiętaj, ten wybór odznacza się elegancją, trwałością i oryginalnością. Ci, co już się zdecydowali chwalą sobie jej zalety. Są też jednak wady, o których powinieneś wiedzieć.

Podłogi z drewna litego, to podłogi wykonane z całych desek, które wytworzone są – jak sama nazwa wskazuje – z litych kawałków drewna. Występują pod postacią długich, szerokich desek oraz pod postacią krótkich deszczułek, które znany są pod nazwą - parkiet tradycyjny (potocznie zwany klepkami)

 

Parkiet tradycyjny

 

Najczęściej jego podstawą są podłogi lite o wymiarach między 20 a 50 cm długości i 5 do 10 cm szerokości. Grubość ich wynosi przeważnie 16 lub 22 mm. Grubość w przypadku tej tradycyjnej podłogi jest dość ważna, ponieważ można ją do woli odnawiać (szlifując starą powierzchnię). Ten rodzaj podłogi odchodzi jednak do przyszłości, coraz większą popularność zyskują lite deski.

 

Deski lite

 

Tego rodzaju deski dostaniesz w grubościach 16 i 22 mm (jako surowe), a także 15 i 20 mm z przygotowaną i wykończoną powierzchnią. Można, co prawda spotkać deski także o szerokości od 9 do 18, a nawet 20 cm, jednak najważniejsza kwestią pozostaje odpowiednia proporcja, czyli odpowiednia szerokość deski do jej grubości.

 

Kiedyś deski z drewna litego nie mogły obejść się bez gwoździ, były niezbędne, żeby je przybić. Dziś jest znacznie łatwiej, gdyż klei się je całopowierzchniowo do podłoża.

 

Co więcej, podłogi lite zasługują na miano najbardziej pożądanej drewnianej posadzki. Ich główne zalety to w pełni naturalny materiał, porządna, stabilna konstrukcja i możliwości w zakresie odnawiania.

 

Oczywiście – są też wady. Do wad zaliczyć można słabszą stabilność, co oznacza, ze wykazują się trochę większą wrażliwością na klimat w pomieszczeniu (intensywnie „pracują”). Kolejną wadą jest trochę mały wybór w zakresie rozmiarów. Niepokoić może też cena – w procesie produkcji wykorzystuje się spore ilości drewna, co podnosi końcową cenę.

 

Trudno jednoznacznie powiedzieć, czy warto zainwestować w ten rodzaj podłogi. Wszystko jest kwestią priorytetów. Jeśli ważny jest dla ciebie końcowy efekt i pewność na lata, niezależnie od ceny – wybór podłogi z drewna litego będzie idealny.Podpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl