Jak prawidłowo malować wałkiem?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: E.P.

Czytano: 621 razy | Kategoria: Dom i Ogród | Ilość słów: 413 | Data: Sun, 28 Sep 2014 | 0 komentarzy

Wałki malarskie umożliwiają nam szybkie i dokładnie pomalowanie ścian i sufitów, a szczególnie chętnie wybieramy je do pomalowania dużych powierzchni. Sprawdzają się lepiej niż pędzle, jednak wiele zależy od wyboru odpowiedniego rodzaju wałka.

Czym się kierować przy wyborze wałka do malowania?

 

Po wałki do malowania sięgamy najczęściej, gdy czeka nas pomalowanie większych przestrzeni. Na ich korzyść przemawia bowiem większa wydajność i efektywność pracy. Wałków możemy użyć do wszystkich rodzajów farb. Sprawdzą się zarówno przy używaniu farb akrylowych, rozpuszczalnikowych, emulsji a nawet przy rozprowadzaniu farb do drewna. Aby jednak jak najlepiej wykorzystać możliwości wałka, należy dobrać odpowiedni rodzaj do charakteru wykonywanej przez nas pracy. Dla laików najlepsze będą wałki, które mają gotowe już oznaczenia jasno mówiące, do jakich farb i zadań dany model jest przeznaczony.

 

Rodzaje wałków

 

Zanim przystąpimy do odświeżania naszych ścian, to zazwyczaj dużo czasu poświęcamy na wybór odpowiedniego koloru farby. Okazuje się jednak, że nawet najlepsza farba będzie wyglądała źle na ścianie, jeżeli nie zostanie położona w sposób właściwy. Z tego względu warto zwrócić także uwagę na narzędzia, które wykorzystujemy w czasie malowanie. Źle dobrane sprzęty mogą nie tylko utrudnić i wydłużyć naszą pracę, ale także obniżyć jej jakość. Producenci oferują nam wałki, które oznaczone są kolorami, sugerującymi do jakich prac będą się one nadawały. Jeżeli planujemy użycie farb na bazie rozpuszczalnika, to powinniśmy sięgnąć po wałek oznaczony kolorem żółtym. Wersja niebieska sprawdzi się przy lakierach akrylowych i wodorozcieńczalnych, natomiast zielona służy do malowania drewna impregnatami. Do malowania farbami dyspersyjnymi, lateksowymi i fasadowymi powinniśmy zakupić wałek oznakowany kolorem czerwonym.

 

Zasady malowania wałkiem

 

Może się wydawać, iż malowanie ścian i sufitów wałkiem jest na tyle proste, że nie potrzeba do tego żadnej instrukcji. Warto jednak poznać podstawy malowania, aby wszystkie prace przebiegły szybko i bezproblemowo. Zanim przystąpimy do malowania, to nieużywany jeszcze wałek powinniśmy zamoczyć w wodzie i ręcznie odwirować. Dzięki temu zabiegowi pozbędziemy się słabo umocowanego runa i resztek fabrycznych. Zanurzając wałek w farbie zwracajmy uwagę, aby był on namoczony tylko do wysokości runa. Przed naniesieniem na powierzchnię należy obrócić go z obu stron na kratce, aby pozbyć się nadmiaru farby. Podczas malowanie wałek powinien być używamy z wyczuciem – gwarantuje to równe pokrycie ścian i brak przebarwień.Podpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl