Co powinieneś wiedzieć o cokołach?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Dominik

Czytano: 553 razy | Kategoria: Dom i Ogród | Ilość słów: 336 | Data: Mon, 2 Sep 2013 | 10 komentarzy

Jeśli budujemy bądź remontujemy nasz dom, a nawet mieszkanie, to sztukę wykończenia każdego, nawet najdrobniejszego elementu musimy opanować do perfekcji. Wszystko dlatego, że każdy z nich z osobna może stanowić w tej układance ważną rolę, tak jak właśnie cokoły.

 

 

Cokoły – co to takiego?

 

Aby dojrzeć cokół, musimy spoglądać najniżej, czyli zupełnie na odwrót, gdybyśmy chcieli dojrzeć zwierzę zwane sokół. Cokoły są elementami wykończenia ścian, zarówno wewnątrz naszych budynków, jak i po ich zewnętrznej stronie. Z pewnością możemy je zaliczyć w pewnym sensie do części stabilizującej cały układ, element łączący ścianę z podłożem, chroniące je, ale są one, co bardzo ważne, także znaczącymi środkami dekoracyjnymi. Krótko mówiąc – łączy, chroni i świetnie dopełnia całość architektoniczno-aranżacyjną.

 

Coś jeszcze…

 

Cokoły znajdujące się na zewnątrz budynków są dość spore jeśli chodzi o samą wysokość, bardzo często sięgają powyżej półmetrowego poziomu. Cokoły wykorzystywane stricte do wewnętrznych celów są zdecydowanie niższe, ale rzecz jasna równie atrakcyjne.

 

Wracając ponownie do spraw zewnętrznych, to warto wiedzieć o tym, że obecnie stosuje się najczęściej cokoły, które są cofnięte w głąb ściany budynku, co z pewnością prezentować się może niezwykle oryginalnie i może stanowić ponadczasową, długotrwałą ozdobę naszego domu. To także ogromna zaleta, jeśli chodzi o walkę naszej elewacji z wilgotnością.

 

Zewnętrzne cokoły mogą opierać się na kilku materiałach wykończeniowych. Do najbardziej popularnych należą płytki – klinkierowe oraz ceramiczne. Dużym powodzeniem cieszy się też wykańczanie tego elementu za pomocą bardzo atrakcyjnego wizualnie kamienia.

 

Wybór oczywiście jest uzależniony od indywidualnych potrzeb – głównie jednak należy mieć na uwadze dopasowanie do pozostałych elementów. Podobnie jest, jeśli decydujemy się na wykorzystanie cokołów wewnątrz naszego domu, aczkolwiek tutaj nie mamy takiego pola do popisu jeśli chodzi o wyżej wspomniane materiały. Te z pewnością świetnie sprawdzą się we wnętrzach bardziej klasycznych oraz tych, okraszonych bardziej nowoczesnym designem.  

Więcej pod tym adresem

 Podpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl