By zmywało się lepiej – wszystkim

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: E.P.

Czytano: 520 razy | Kategoria: Dom i Ogród | Ilość słów: 389 | Data: Sun, 8 Jun 2014 | 0 komentarzy

Zmywacze i rozpuszczalniki są świetnymi pomocnikami przy pozbywaniu się uciążliwych plam i przebarwień. Jednak, aby bezpiecznie z nich korzystać należy zachować szczególną ostrożność.

Czym są rozpuszczalniki?

To substancje lub mieszanki kilku substancji, które stosowane są do rozcieńczania lum rozpuszczania innych materiałów czy substancji. Stosowane są one zarówno przy drobnych remontach i pracach budowanych, jak i na skalę przemysłową (np. w pralniach chemicznych, drukarstwie, budownictwie w przemyśle farmaceutycznym czy drzewnym lub spożywczym). Stosowanie rozpuszczalników jest bardzo powszechne, jednak, aby nie miały one niekorzystnego wpływu na nasze zdrowie, warto obchodzić się z nimi rozważnie.

 

Jedenaste – bądź ostrożny

Jeśli mamy kontakt z rozpuszczalnikami i zmywaczami i mamy obawy co do odpowiedniego zabezpieczenia naszego zdrowia, powinniśmy zasięgnąć opinii specjalisty od BHP lub lekarza. Pamiętajmy o tym, żeby czytać etykiety lub karty charakterystyki danych produktów. Korzystając z tego typu produktów powinniśmy pamiętać o odpowiedniej wentylacji pomieszczeń, w których pracujemy – zarówno z tej naturalnej, a jeśli ta okazuje się niewystarczająca, to także z mechanicznej. Stosując rozpuszczalniki, pamiętajmy, by zawsze zamykać pojemniki, w których te są przechowywane. Używajmy też wyłącznie tyle rozpuszczalnika, ile jest konieczne – pamiętając o tym że naczelną zasadą powinien być umiar – tak, aby niepotrzebnie nie mnożyć toksycznych oparów. Starajmy się otwierać opakowania rozpuszczalników tylko na chwilę, a wszelkie materiały nasączone tymi substancjami chowajmy do szczelnych opakowań, tak, aby zminimalizować powstawanie szkodliwych oparów.

 

Pracując z rozpuszczalnikami należy także unikać kontaktu ze skórą. W tym przypadku oczywiście powinniśmy zapobiegać – czyli stosować odzież ochronną – łącznie z rękawicami ochronnymi, okularami czy osłoną na twarz. Pamiętajmy także, aby unikać stosowanie rozpuszczalników w celu zmycia ze skóry pozostałości z farb czy smarów. Poza tym, pamiętajmy o tym, by w miejscu pracy nie palić papierosów i nie stosować otwartego ognia. Więcej o tym przeczytasz w tym artykule.

Jeśli pracujemy z rozpuszczalnikami i rozcieńczalnikami w domu, pamiętajmy, by otworzyć okno i zadbać o wentylację – aby zapachy nie przenosiły się na sąsiednie pomieszczenia, warto np. przykryć kocem drzwi, tak aby zminimalizować przedostawanie się zapachów do całego domostwa. Pamiętajmy też o tym, że rozpuszczalniki są silnymi substancjami, które stosowane w nadmiarze mogą powodować nieodwracalne odbarwienia i zniszczyć daną powierzchnię.Podpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl