Plusy korzystania z półautomatów spawalniczych

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: maks

Czytano: 701 razy | Kategoria: Budowa | Ilość słów: 323 | Data: Mon, 18 Nov 2013 | 19 komentarzy

Słowo migomat jest potocznie używanym zamiennikiem dla profesjonalnej nazwy półautomatów spawalniczych. Urządzenia te wykorzystywane są do spawania stali oraz metali kolorowych metodą MIG/MAG. Przeważnie uważane są za sprzęty przydatniejsze niż zwykłe spawarki.

Na czym więc polega praca migomatów – spawania techniką MIG/MAG? Główną cechą jest skorzystanie z łuku elektrycznego, który wytwarza się między elektrodą topliwą oraz spawanym materiałem. Sposób spawania łukowego elektrodą topliwą swoje źródło datuje na lata 50 XX wieku, w którym największe zastosowanie znalazła w przemyśle. Wówczas wyparła oraz zastąpiła spawanie ręczne łukiem elektrycznym elektrodą otuloną. W pierwszych latach używania tej metody wykorzystywano tylko gazy szlachetne m.in. argon oraz hel. Niemniej jednak z czasem metoda ta została ulepszona oraz urozmaicona o inne gazy w tym dwutlenek węgla i mieszanki gazowe. Za pomocą migomatów wykonalne jest spawanie dużej liczby różnorodnych materiałów, a pośród najpopularniejszych stosuje się stale stopowe oraz niestopowe, aluminium i jego stopy, a oprócz tego tytan, cyrkon i miedź.

Do najistotniejszych zalet używania migomatów trzeba wymienić ich dokładność. Za ich pomocą możliwe jest spawanie różnorodnych materiałów w różnych pozycjach. Przede wszystkim aspektem, który spawacz zauważy to perfekcyjna efektywność i klasa spoin. Jednocześnie migomatposiada mocny wentylator, a co się z tym wiąże ma ochronę przed zagrzaniem. Jednak sprzęty te są dość kosztowne, a ich wykorzystanie powinno ograniczyć się do przestrzeni zamkniętej. Dodatkowo wykorzystanie tych urządzeń wymaga od użytkownika dużych kompetencji i wprawy. Jednak kiedy spawacz opanuje tą umiejętność na pewno poczuje różnicę pomiędzy migomatem, a normalną spawarką.

Niezależnie jakie urządzenie się wybierze, zawsze powinno się zwracać uwagę na przestrzeganie wszystkich zasad bezpieczeństwa. Należy pilnować aby urządzenie się nie przegrzewało i tym samym używać go zgodnie z instrukcją zamieszczoną przez producenta. Jednak najważniejsze to stosowanie kombinezonu i akcesoriów ochronnych. Zawsze należy zakładać rękawice oraz kas, który zabezpiecza nie tylko nasze zdrowie ale i życie.Podpis

Natali@


Rating: 1.0

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl