Miejsce pracy musi być bezpieczne

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: maks

Czytano: 792 razy | Kategoria: Budowa | Ilość słów: 267 | Data: Mon, 18 Nov 2013 | 19 komentarzy

Prawie w każdym zakładzie pracy mają obowiązek zostać utrzymane wszelakie czynności mające chronić pracowników. Nie tylko pracodawca musi zagwarantować warunki zgodne z normami BHP, ale również pracownicy muszą przestrzegać zasad panujących w określonym warsztacie.

Jednym z najniebezpieczniejszych zawodów jest praca spawacza. Osoby zatrudnione w tej branży w szczególności mają obowiązek zachowywać przezorność oraz uchronić się przed ewentualnymi urazami. Na samym początku pracownicy powinni być zaopatrzeni w właściwe środki ochrony indywidualnej. Pośród tych komponentów wyróżniamy tarcze oraz przyłbice spawalnicze lub okulary zabezpieczające. Dodatkowo spawacz nie powinien zapomnieć o fartuchu albo kombinezonie zabezpieczającym oraz rękawicach i obuwiu zabezpieczającym przed odpryskami. W swojej pracy spawacz wykorzystuje także butle z gazami. W tym celu musi zachować szczególną ostrożność, bowiem nieumiejętne z nich skorzystanie może doprowadzić do wybuchu. Istotne aby przewody do przeprowadzania tlenu oraz acetylenu były odpowiednio oznakowane oraz przechowywane. Trzeba zawsze zawieszać je w sposób zabezpieczający przed utworzeniem się ostrych załamań. Powinno się też dbać o sposób przechowywania oraz transportowania butli. Zawsze powinny być umieszczone w adekwatnych obudowach i miejscach. W okresie samej pracy spawalniczej spawacz powinien robić sobie przerwy, w trakcie których będzie wychodził na świeże powietrze. W tym czasie trzeba także dbać o narzędzia, co oznacza, że uchwyt elektrodowy nie można przytrzymywać pachą tylko w bezpiecznym miejscu. Tak zabezpieczony warsztat pracy spawacza pomniejsza ryzyko uszkodzeń i wypadków.

Zaprezentowane normy określają tylko niewielką część nakazów oraz zakazów, które musi przestrzegać każdy spawacz. Dostosowanie się do nich może zabezpieczyć pracowników przed urazami, a nawet śmiercią. Warto więc poświęcić odrobinę więcej czasu na przygotowanie bezpiecznego stanowiska pracy i ubrania roboczego.Podpis

Natali@


Rating: 1.0

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl