Jak wybrać projekt domu jednorodzinnego?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: hashq

Czytano: 828 razy | Kategoria: Budowa | Ilość słów: 413 | Data: Tue, 19 Nov 2013 | 19 komentarzy

Inwestorzy, którzy planują budowę domu jednorodzinnego, mogą zamówić indywidualny projekt domu lub wybrać najbardziej dopasowany do ich potrzeb spośród bogatej oferty projektów katalogowych.

Pierwsze rozwiązanie będzie lepsze dla osób, które mają ściśle określone oczekiwania i wizję tego, jak powinien wyglądać nowy dom. Drugie jest lepsze, jeśli inwestor nie jest do końca przekonany, co ma zawierać dom jego marzeń.

Formalności

Jeśli już mamy swoją działkę, możemy zacząć poszukiwania odpowiedniego projektu domu. W tym celu konieczne będzie uzyskanie z gminy warunków zabudowy naszej działki. Mogą one określać takie parametry jak ilość pięter, kształt dachu, kąt nachylenia połaci dachowych, odległość budynku od granicy działki czy nawet kolorystyka budynku. Aby uzyskać pozwolenie na budowę, projekt musi ściśle odpowiadać określonym w warunkach zabudowy wymaganiom.

Funkcjonalność

Oprócz wymagań formalnych projekt domu powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Należy go dobierać, biorąc pod uwagę model rodziny, styl życia, a także to, czy w przyszłości się będzie powiększała. Od tego, ile czasu będziemy spędzać w domu, zależy rozmiar i układ pomieszczeń. Wygodny dom nie może być ani za mały, ani za duży. Dla młodych małżeństw dobrym pomysłem będzie zakup domu parterowego, w którym można zagospodarować poddasze w późniejszym czasie w miarę potrzeb.

W domu nie można zapomnieć o pomieszczeniach dodatkowych. Pomocne w codziennym użytkowaniu będą różnego rodzaju schowki na narzędzia, pralnia z suszarnią, spiżarnia czy kotłownia. Dzięki nim zachowamy w domu porządek i nie będziemy niepotrzebnie zagracać pokojów mieszkalnych.

Pokoje powinny być tak rozplanowane, by zapewniać maksymalną wygodę i łatwe poruszanie się po domu. Coraz częściej w projektach rozdziela się pomieszczenia ogólnodostępne i prywatne między kondygnacjami. Na parterze lokuje się pokoje dzienne, zaś na poddaszu pokoje nocne, do których nie będą docierały hałasy z dołu.

Wygląd budynku

Dom, w którym zamieszkamy w przyszłości, musi nam się podobać. Zależnie od gustu inwestorzy mogą wybierać kształt dachu, styl architektoniczny czy kolorystykę elewacji i połaci. Domy nowoczesne mają kubiczne kształty, najczęściej zadaszone płaskim dachem, zawierają przeszklenia o dużej powierzchni. Surowa kolorystyka, stalowe czy szklane elementy podkreślają niebanalny wygląd. Budynki w stylu klasycznym zawierają ozdobne elementy takie jak filary, lukarny, ażurowe balkony. Pamiętajmy jednak, że duża ilość detali architektonicznych może wyglądać śmiesznie.Podpis


Rating: 1.0

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl