Elewacje z kamienia

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: interface

Czytano: 979 razy | Kategoria: Budowa | Ilość słów: 275 | Data: Fri, 5 Sep 2014 | 3 komentarzy

Kamień to szlachetny materiał, który można zastosować w budownictwie na wiele sposobów. Jednym z powszechnych zastosowań są elewacje budynków. Wybór materiałów jest spory, więc inwestorzy mają w czym wybierać.

Kamienna elewacja uchodzi za najbardziej elegancką formę wykończenia domu. Podobny efekt estetyczny, jak kamienie naturalne, dają elementy wytwarzane z betonu i konglomeraty kamienne. Jednak kamień sztuczny jest jedynie imitacją. Najładniejsze efekty daje używanie naturalnych surowców. Płyty z piaskowca, dolomitów, gnejsu czy lekkich wapieni zapewniają trwałe i estetyczne wykończenie każdego budynku.

W zależności od miejsca wydobycia, poszczególne kamienie różnią się kolorem. Dzięki temu można stworzyć ciekawą, odpowiadającą charakterowi budynku, kompozycję. Naturalny kamień jest niezwykle uniwersalnym materiałem wykończeniowym. Pasuje do każdego typu budynku. Nadaje się do wykończenia domów o tradycyjnej bryle oraz do budynków o nowoczesnym wyglądzie. Używając płytek elewacyjnych można ozdobić narożniki, wykusze oraz przestrzeń wokół otworów okiennych i drzwiowych. Kamienna elewacja może pokrywać również cały budynek.

Montaż kamienia na elewacji nie jest skomplikowany. W przypadku domów jednorodzinnych często używa się płytek, które przykleją się do muru za pomocą zaprawy cementowej. Dla wzmocnienia kotwi się je co kilka warstw. Jeżeli dom jest ocieplony przy pomocą styropianu, to najlepiej jest zastosować okładzinę cienkowarstwową, której elementy są stosunkowo lekkie. Ich grubość nie powinna przekraczać 2 centymetrów. W przypadku ścian, których wysokość nie przekracza 3 metrów, można mocować płytki bezpośrednio do ocieplenia, z pominięciem dodatkowych kotew. W przypadku dużych powierzchni, trzeba co 6 metrów stosować warstwy dylatacyjne, które zapobiegną odkształceniom, wynikających z nagrzewania ściany przez promienie słoneczne.

Elewacja z kamienia powoduje, że budynek prezentuje się dostojnie przez wiele lat.Podpis

Gnejs - kamień elewacyjny firmy TESM


Rating: 1.0

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl