błędy popełniane przy budowie schodów

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: E.P.

Czytano: 580 razy | Kategoria: Dom i Ogród | Ilość słów: 396 | Data: Mon, 29 Sep 2014 | 0 komentarzy

Schody są niezwykle istotnym elementem w konstrukcji domu. To konieczny ciąg komunikacyjny w każdym domu, który posiada piętro. Niestety często zdarza się tak, że podczas ich wykonywania popełniane są mniejsze lub większe błędy.

Mogą one psuć efekt końcowy konstrukcji pod względem estetycznym, a także powodować dyskomfort przy użytkowaniu. Bezbłędne wykonanie schodów jest istotne, przez wzgląd na  pełnię bezpieczeństwa przy poruszaniu się na nich. Niektóre zaniedbania wykonawców mogą powodować, że będziemy się na nich potykać, co jest szczególnie niebezpieczne zwłaszcza wtedy, gdy pośród domowników są dzieci lub osoby starsze. Jakie niedociągnięcia w konstrukcji i wykonaniu schodów mogą być dla nas uciążliwe?

Kilka stopni i każdy inny

Najczęściej spotykanym problemem z wykonaniem konstrukcji schodów, jest różna wysokość poszczególnych stopni. Zazwyczaj uwidacznia się to na pierwszym i ostatnim stopniu. Przyczyn powstania tego niedociągnięcia może być wiele i nie koniecznie wynikają one z niedbalstwa wykonawców. Jest to dość uciążliwy problem ponieważ zaburza rytm chodzenia po schodach i zwłaszcza na ostatnim stopniu, może prowadzić do potknięcia się, a nawet upadku. Pozostając w temacie stopni, innym częstym problemem bywają zbyt strome schody. Dzieje się tak gdy wysokość poszczególnych stopni jest większa niż 19 cm. Taki defekt niewątpliwie powoduje spory dyskomfort w użytkowaniu. Podobne problemy może nastręczyć źle obliczona szerokość schodów. Jeśli jest ona mniejsza niż 110 cm możemy mieć spore trudności z wniesieniem czegokolwiek na piętro.

Może się zdarzyć również tak, że schody są po prostu źle zaprojektowane. Czasem okazuje się, że miejsce dla nich pierwotnie przewidziane nie było tym optymalnym i najlepszym. W takich przypadkach w efekcie nie najlepiej przewidzianego miejsca dla schodów, bywa że wchodząc na ich szczyt natykamy się od razu na ścianę. Nie jest to naturalnie zbyt wygodne i komfortowe rozwiązanie. Nie powinniśmy również dać się zwieść modnym rozwiązaniom – minimalizm w niektórych wypadkach nie jest dobrym rozwiązaniem, a już na pewno brak barierki lub spore jej ograniczenie nie przyczyni się do bezpiecznego korzystania ze schodów.

Jeśli jest to tylko możliwe, to warto sprawdzić układ i projekt schodów jeszcze w początkowych etapach inwestycji. Dopilnowanie tej kwestii zapewni nam komfort użytkowania i bezpieczeństwo dla wszystkich domowników poruszających się po nich. Niedokładne wykonanie może mieć też spory wpływ na końcowy efekt estetyczny.

zajrzyj tutajPodpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl