Wybieranie oświetlenia do wnętrza

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Dominik

Czytano: 545 razy | Kategoria: Aranżacja wnętrz | Ilość słów: 345 | Data: Wed, 2 Oct 2013 | 10 komentarzy

Dobór oświetlenia w domu zależy od charakteru wnętrza, dla jakiego oświetlenie jest przeznaczone. Powinno ono być dostosowane indywidualnie do pomieszczenia, mając na uwadze różne aspekty.

W przedpokoju oświetlenie powinno być nieco mocniejsze niż w innych pomieszczeniach, ponieważ posiada on zazwyczaj mniejszy dostęp do światła dziennego.

Pomieszczenia te zazwyczaj są również dość podłużne. Ważne jest więc dobranie takiej lampy, która oświetli całe wnętrze. W przypadku podłużnych pomieszczeń może okazać się konieczne zamontowanie kilku lamp, ponieważ jedna nie poradzi sobie z oświetleniem całości przedpokoju. Dlatego też możemy zdecydować się na przykład na rozmieszczenie w przedpokoju trzech lamp lub halogenów. Jeśli pomieszczenie nie jest wysokie, nie powinniśmy decydować się na lampy wiszące, ponieważ takie rozwiązanie może prowadzić do przypadkowych zahaczeń o lampę, a dodatkowo optycznie jeszcze bardziej pomniejsza ono pomieszczenie.

W salonie możemy pozwolić sobie na nieco lżejsze oświetlenie, ponieważ zazwyczaj dopływa do niego wystarczająco światła dziennego. W salonie może natomiast okazać się przydatne na przykład specjalne światło do czytania. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie w salonie dodatkowych lamp (oprócz oświetlenia głównego), na przykład stojących. Dadzą one rozproszone światło, które może być używane na przykład podczas oglądania telewizji, słuchania muzyki czy odpoczynku. W jadalni oprócz głównego źródła światła warto też pomyśleć o dodatkowej lampie oświetlającej stół.

Tutaj również musimy zwrócić uwagę na to, aby lampa nie wisiała zbyt nisko nad stołem. Utrudniać jedzenie może również zbyt ostry strumień światła, dlatego lampa powinna dawać światło rozproszone i powinniśmy zrezygnować z żarówek o zbyt dużej mocy. W sypialniach podobnie jak w salonie powinniśmy zdecydować się na kilka źródeł światła. Niemal niezbędne w każdej sypialni są lampki nocne, które ustawia się obok łóżka, dzięki którym nie musimy z niego wychodzić aby zgasić światło.

Z tej strony dowiesz się jak oświetlić ogródek, który zimą prezentuje się bardzo atrakcyjnie.Podpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl