Taśmy LED – sposób na nowoczesne oświetlenie

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: joko

Czytano: 599 razy | Kategoria: Aranżacja wnętrz | Ilość słów: 508 | Data: Tue, 14 Jan 2014 | 0 komentarzy

Każde pomieszczenie wymaga oświetlenia, które nada mu szczególny - jedyny w swoim rodzaju charakter. Jak sprawić, by każdy pokój miał wyjątkowy wygląd?

Doskonałym sposobem na uzyskanie niebanalnych aranżacji świetlnych, zarówno o charakterze nowoczesnym, jak i romantycznym jest wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań opartych na diodach elektroluminescencyjnych - czyli taśm LED.


Co to jest taśma LED i jakie są jej zalety?
Taśma LED to elastyczna taśma, na której zamocowane są diody elektroluminescencyjne emitujące światło.

Wszystkie taśmy LED charakteryzują się 3 wspólnymi cechami. Są to: elastyczność, samoprzylepne podłoże oraz możliwość cięcia ich nożyczkami. Niezwykła zaletą diód SMD wykorzystanych w taśmach jest ich ogromna żywotność sięgająca do 100.000 godzin pracy (dla porównania dla tradycyjnej żarówki producenci dają 1000 h gwarancji świecenia). Pobierają one także mało mocy – do wytworzenia podobnej jasności światła potrzeba jedynie 1/8 ilości prądu tradycyjnej żarówki. Diody te produkują także bardzo niewielką ilość ciepłą – i tym samym charakteryzują się znacznie większą sprawnością niż żarówki i świetlówki. Są do tego niezwykle małe, więc można je montować w każdym, nawet bardzo niedostępnym miejscu.


Rodzaje oraz sposób wykorzystania taśm LED
Decydując się na wykorzystanie do oświetlenia pomieszczeń taśmy LED należy najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie funkcje to oświetlenie ma pełnić. Już na tym etapie powinniśmy wiedzieć, czy taśma LED musi emitować silne światło, w jakim kolorze i czy musi być wodoszczelna.
Generalnie taśmy różnią się następującymi czynnikami:

  • rodzajem diod SMD, co pociąga za sobą skutek w postaci jasności świecenia;
  • ilością diód przypadających na 1 m bieżący;
  • kolorem świecenia (wyróżnić można jednokolorowe lub wielokolorowe diody, w przypadku jednokolorowych taśm emitujących białe światło istnieje możliwość wyboru barwy ciepłej lub zimnej);
  • poborem mocy (im więcej prądu taśma pobiera, tym emituje większą jasność);
  • oraz szczelnością (istnieją zwykłe - niewodoodporne taśmy, wodoodporne taśmy zatopione w silikonie lub gumie).

Jeśli taśmę LED zamierzamy wykorzystać do oświetlenia funkcjonalnego – czyli na przykład oświetlenia blatu w kuchni, to należy wykorzystać taśmy emitujące jaśniejsze światło, jeśli z kolei zamierzamy ją wykorzystać jedynie do dekoracji, to wystarczą taśmy o standardowej jasności.


W przypadku stosowania diod w pomieszczeniach o większej wilgotności powietrza zaleca się wykorzystanie taśm LED zatopionych w silikonie. Co więcej, jeśli taśma LED ma zostać wykorzystana w miejscach narażonych na uszkodzenia mechaniczne, lub w miejscu, w którym będą widoczne poszczególne diody, to zaleca się montowanie całych taśm w profilach aluminiowych LED. Zapobiegają one przypadkowym uszkodzeniom mechanicznym, odklejaniu się taśmy oraz efektowi punktowo świecących diod.


Generalnie taśmy LED są niezwykle uniwersalne - z powodzeniem można je stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Świetnie sprawdzają się także w pomieszczeniach o dużej wilgotności oraz w basenach.

Podpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl