Światło naturalne przede wszystkim

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Dominik

Czytano: 610 razy | Kategoria: Aranżacja wnętrz | Ilość słów: 316 | Data: Sat, 7 Jun 2014 | 0 komentarzy

Światło naturalne wyjątkowo korzystnie wpływa na nasze samopoczucie, stan zdrowia oraz stan psychiczny. Jest niezwykle istotne dla każdego z nas w trakcie całych 365 dni w roku, dlatego warto dbać o to, aby było w naszym życiu obecne jak najczęściej.

 

Światło naturalne a zdrowie

Brak dostępu do światła dziennego może powodować wiele problemów związanych z prawidłowym funkcjonowaniem naszego organizmu. Efektem tego może być nadmierne zmęczenie, brak energii, senność, drażliwość i płaczliwość czy nawet depresja. Światło naturalne jest najlepszym źródłem witaminy D, która wpływa na odporność naszych kości. Co więcej, jego brak może mieć też wpływ na niepożądane działanie hormonów. Jednym z najbardziej cierpiących części ciała są jednak nasze oczy, które w towarzystwie dziennego źródła zdecydowanie mniej się męczą, a co za tym idzie, są zdrowsze.

 

Światło naturalne a praca

Dzienne źródło światła jest szczególnie ważne w pracy. W końcu to podczas niej najczęściej pracują i zarazem najbardziej męczą się nasze oczy, a brak światła naturalnego wpływa na mniejszą aktywność naszego organizmu, co w szczególności dotyczy się osób pracujących w biurach. Dostęp do światła dziennego daje nam natomiast więcej energii do pracy i sprawia, że jesteśmy w mniejszym stopniu podatni na zmęczenie. Aby nasza praca była maksymalnie owocna, powinniśmy korzystać z naturalnego źródła w jak największej dawce – jeśli to możliwe, stanowiska pracy powinny być usytuowane pod dużym oknem. 

 

Zmysłowe doznania

Światło naturalne ma też znaczący wpływ na doznania naszych zmysłów. W jego obecności nasze oczy nie tylko lepiej pracują i mniej się męczą, ale są w tanie również dostrzec więcej walorów estetycznych. Zwykłe spojrzenie na krajobraz, który mamy za oknem może niejednokrotnie dać nam ukojenie, oderwać się na chwilę od monotonii pracy i złapać drugi oddech. Nasz stan psychiczny ulega wówczas znaczącej poprawie.

 

 

 

 Podpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl