Jak zaprojektować oświetlenie w łazience

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: b.zalew

Czytano: 602 razy | Kategoria: Aranżacja wnętrz | Ilość słów: 387 | Data: Thu, 16 Oct 2014 | 0 komentarzy

Przystępując do remontu bądź wykańczania łazienki wybieramy najróżniejsze elementy. Decydujemy jaką armaturę zamontujemy, dobieramy urządzenia sanitarne, a także wybieramy kafle itp. Na tym etapie musimy również pamiętać o zaprojektowaniu oświetlenia łazienki.

Oświetlając łazienkę musimy mieć na uwadze kilka elementów. Powinniśmy dostosować rodzaj oświetlenia do zmieniających się pór dnia oraz do potrzeb korzystających z niej domowników. Jak zatem pogodzić te wszystkie interesy i zapewnić w łazience idealne oświetlenie?

Nie tylko jedna żarówka

W łazience na pewno nie sprawdzi się tylko jeden punkt świetlny. To zdecydowanie za mało. Lampa umieszczona centralnie na suficie sprawdzi się jedynie częściowo. Musimy również uwzględnić dodatkowe oświetlenie lustra. Jest to bardzo istotne nie tylko dla malujących się przed nim kobiet – mężczyźnie podczas golenia również przyda się dodatkowe oświetlenie. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie dwóch punktów świetlnych z obu stron lustra lub jednego bezpośrednio na lustrem.

Charakter oświetlenia łazienki będzie uzależniony przede wszystkim od jej metrażu oraz układu pomieszczenia. Jeśli w łazience znajduje się zarówno wanna jak i kabina prysznicowa, warto jest zapewnić dobre oświetlenie w obu tych miejscach. Dobierając ilość punktów świetlnych musimy także mieć na uwadze czy wybrana przez nas glazura będzie jasna czy ciemna, a zatem czy będzie odbijać światło czy wręcz przeciwnie.

Dekoruj łazienkę światłem

Warto jest również zwrócić uwagę na miejsca, które moglibyśmy dodatkowo wyeksponować za pomocą światłą. Jeśli w łazience znajduje się ściana obłożona np. ozdobnym kamieniem możemy w interesujący sposób podkreślić i wydobyć jego fakturę montując punkty świetlne bezpośrednio nad ścianą. Pamiętajmy także o temperaturze światła, jakie będą emitować wybrane przez nas żarówki. Im światło będzie cieplejsze tym pomieszczenie będzie wydawało się przytulniejsze. Ciekawym rozwiązaniem jest też możliwość sterowania natężeniem światła. Jeśli chcemy np. wziąć długą gorącą kąpiel, rażące intensywne górne światło nie będzie sprzyjało relaksowi.

Dobre oświetlenie łazienki ma ogromny wpływ na komfort korzystania z pomieszczenia. Dzięki dobrze rozplanowanym punktom świetlnym i odpowiednio dobranym żarówkom, możemy nie tylko ozdobić łazienkę, ale również świetnie w niej odpoczywać podczas wieczornych kąpieli. Oświetlenie łazienki jest równie ważnym elementem wystroju jak interesujące kafelki czy elegancka armatura.Podpis

Do łazienki oprócz światła koniecznie musimy dobrać lustra.


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl