Outsourcing coraz popularniejszy w branży IT

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: uzytkownik

Czytano: 459 razy | Kategoria: Zarządzanie firmą | Ilość słów: 563 | Data: Tue, 15 Apr 2014 | 0 komentarzy

Opieka informatyczna zdobywa w naszym kraju coraz większa popularność. Jest to związane z posiadaniem przez tego rodzaju usług ogromnej ilości zalet. Są to głównie oszczędności związane z mniejszymi kosztami funkcjonowania firmy, jak i o wiele wyższa jakość świadczonych usług.

Korzystanie z outsourcingu wpływa wydatnie na lepsze wykorzystywanie firmowego czasu i zasobów, jakie należą do przedsiębiorstwa. Ale co to jest właściwie outsourcing w branży informatycznej?

Outsourcing IT – co to jest?

Outsourcing IT jest to korzystanie z zasobów zewnętrznych firm w celu poprawy funkcjonowania firmowego działu IT. Jeśli nie opłaca się zatrudnią specjalisty od informatyki, czyli potocznie mówiąc informatyka na etacie to lepiej skorzystać z pomocy firm, które zajmują się świadczeniem tego rodzaju usług. Są to przedsiębiorstwa, które zatrudniają specjalistów z branży informatycznej. Zespoły pracowników mających dużą wiedzę i oświadczenie potrafią poradzić sobie nawet z pozoru najtrudniejszym problemem informatycznym. Etatowy informatyk w porównaniu z takim zespołem zawsze wypada gorzej i jest to rozwiązanie zazwyczaj droższe i mniej efektywne,. Zgodnie z powiedzeniem co dwie głowy to nie jedna jeden informatyk nie może mieć aż tak dużej wiedzy jaka jest nagromadzona w zespole specjalistów. Informatyka jest bowiem tak rozległą dziedziną, występuje ogromna ilość programów, sprzętu, że niemożliwe jest by jeden człowiek miał wiedzę o wszystkim.

 Outsourcing IT - zalety

Dlaczego warto oddać firmowe IT w outsourcing? Na tak postawione pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Jak wiadomo nie ma dwóch idealnych przypadków i każdy powinien swoje działanie dostosować do tego w jakich warunkach działa. Outsourcing IT to jednak w każdym przypadku tańsze, bardziej bezpieczne i wygodne rozwiązanie niż korzystanie z informatyka na etacie. Wśród podstawowych korzyści wymienić należy:

  • zmniejszenie ryzyka związanego z prowadzeniem biznesu,

  • dostęp do specjalistów z branży informatycznej,

  • zwiększenie dostępności do nowoczesnych technologii,

  • lepsze wykorzystywanie formowego czasu i zasobów,

  • skupienie się na podstawowej działalności,

  • wyższa jakość oferowanych produktów i usług,

  • poprawa pozycji biznesu na rynku,

  • zdobycie przewagi konkurencyjnej – bycie krok przed konkurencją.

 Outsourcing IT – jak wybrać najlepszego dostawcę usług?

Doświadczenie, doświadczenie i jeszcze raz doświadczenie, jest najważniejszy aspekt, na który należy koniecznie zwrócić uwagę decydując się na korzystanie z usług dokładnie tej a nie innej firmy. Usługi tego typu są świadczone tym lepiej im wyższe doświadczenie ma dana firma. Branża IT rozwija się ciągle i powoduje, to że na tynku pojawiają się wciąż nowe formy, które oferują swoje usługi, jednak początkująca firma nie będzie miała z pewnością tak dużej wiedzy, jak doświadczeni specjaliści świadczący usługi tego typu już od co najmniej kilku lat.

 Outsourcing IT – formy korzystania z usług

Firmy świadczące usługi outsourcingowe są zazwyczaj bardziej elastyczne i dopasowują swoje usługi do klienta. Często mają oni w swojej ofercie pakiety, które zawierają określoną liczbę godzin serwisowych. Jeśli jednak klient chciałby dostosować indywidualnie rodzaj i czas usług to można to indywidualne ustalić. W przypadku pakietów lub indywidualnych uregulowań zawierane są umowy pomiędzy firma świadczącą usługi outsourcingowe, a firmą z nick korzystającą. Jeśli firma nie potrzebuje stałej opieki serwisowej możliwe jest również skorzystanie z usług jednorazowo. W takim przypadku usługi świadczone są na podstawie jednorazowego zlecenia. Podpis


Rating: 1.0

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl