Jakie są koszty zakupu nowego mieszkania

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Ivona

Czytano: 765 razy | Kategoria: Sprzedaż | Ilość słów: 384 | Data: Wed, 5 Dec 2012 | 28 komentarzy

Przymierzając się do zakupu nieruchomości musimy wziąć pod uwagę wszystkie koszty jakie poniesiemy w trakcie realizowania całej transakcji. Oprócz ceny mieszkania należy doliczyć ewentualne wydatki na spłatę kredytu oraz remont.

Kupując mieszkanie lub dom jednorodzinny wszelkie formalności należy dokonać u notariusza. Tylko dzięki temu będziemy mieli pewność, że dopełniliśmy wszystkich formalności i nabyliśmy lokal zgodnie z prawem. Akt notarialny to także jedyny dowód, że jesteśmy właścicielami zakupionego mieszkania. Niestety korzystanie z usług notariusza wiąże się ze sporym wydatkiem. Taksa notarialna, czyli wynagrodzenie notariusza określa rozporządzenie Ministerstwa Sprawiedliwości. Dodatkowe opłaty związane z wizytą u notariusza wiążą się z odpisem aktu notarialnego oraz ze złożeniem księgi wieczystej. Po dokonaniu wszystkich formalności notarialnych możemy przystąpić do dalszych podliczeń.

Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z usług agencji nieruchomości we Wrocławiu musimy liczyć się z wypłaceniem prowizji agencji za pomoc w zakupie nieruchomości. Standardowo prowizja wynosi 2,5 proc. plus VAT. Oczywiście można spróbować wynegocjować mniejszą stawkę, ale raczej poniżej 2 proc. nie uda nam się zejść. Kupując mieszkanie od dewelopera, który nie jest płatnikiem podatku VAT musimy uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), który wynosi 2% wartości rynkowej nieruchomości. Podatek ten płacony jest za pośrednictwem notariusza, który wpłaca go do Urzędu Skarbowego. Jeśli kupujemy mieszkanie na kredyt zabezpieczony hipoteką będziemy musieli uiścić podatek od ustanowienia hipoteki. Podatnik jest zobowiązany do wpłacenia odpowiedniej kwoty w ciągu 14 dni od daty złożenia wniosku o wpis do hipoteki.

Biorąc kredyt na mieszkanie już na samym początku ponosimy koszt uiszczenia prowizji za udzielenie kredytu. Można negocjować wysokość prowizji, ale wtedy w zamian za obniżenie prowizji będziemy zmuszeni do skorzystania z ofert banku i wykupienia np. ubezpieczenia lub założenia konta bankowego. Jeśli nie posiadamy wymaganego przez bank tzw. wkładu własnego, będziemy musieli ponieść koszt ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Zazwyczaj bank wymaga wpłaty od 20 do 30% wartości kupowanej nieruchomości. Podstawowym warunkiem wypłaty kredytu na zakup nieruchomości na rynku wtórnym jest dostarczenie do banku polisy potwierdzającej ubezpieczenie nabytego lokalu.   We Wrocławiu nieruchomości na wtórnym rynku prowadzą dzielnice Fabryczna i Psie Pole, w których można kupić najtańsze mieszkania.   Podpis

Ivona


Rating: 1.0

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl