Wolność gospodarcza dla firm

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: apgreff

Czytano: 697 razy | Kategoria: Reklama i promocja | Ilość słów: 373 | Data: Tue, 15 Jan 2013 | 27 komentarzy

Firmy działające w Polsce których wiele można spotkać choćby w katalogach firmowych - działają w dużej liczbie na obszarze całego kraju. Katalogi firmowe dają przybliżony obraz ilości firm w Polsce.

Ilość podmiotów gospodarczych idzie w setki tysięcy. W dużej mierze jednak jest to fikcja - bo na przykład duża cześć osób przeszła na tak zwane samozatrudnienie, co po prostu oznacza ze dana osoba musi prowadzić firmę na własny rachunek, opłacać wszystkie składki na ZUS, podatki do urzędu skarbowego oraz inne parapodatki. Zawierając umowę o dzieło lub zlecenie z macierzystą firmą osoba taka jest de iure samozatrudniona, de facto jednak jest on pracownikiem owej firmy macierzystej.

Pozwala to tej firmie przerzucić na pracownika cześć kosztów pracy i cieszyć się z faktu że ma się pracownika który kosztuje tylko tyle co wynagrodzenie. Dla pracownika jest to jednak również pewna szansa otrzymania jakiejkolwiek pracy. Są wreszcie i takie polskie firmy które chwytają się nieformalnego sposobu zatrudniania - na tzw, "czarno" czyli bez jakiejkolwiek umowy - za to bez odprowadzania składek na ZUS (jak w przypadku umowy o pracę, oraz niektórych umów -zlecenia) oraz podatku dochodowego (jak w przypadku wszelkich umów, także o dzieło - podatek ten w najniższej a zarazem najpowszechniejszej skali wynosi dziewiętnaście procent).

Tyle tylko że takie przypadki często mogą być ścigane przez urząd skarbowy i ZUS jako nielegalne zatrudnienie. Wolność gospodarcza w Polsce po raz pierwszy zagwarantowała słynna ustawa z grudnia 1988 zwana też "ustawą Rakowskiego -Wilczka" od nazwisk ówczesnego premiera oraz ministra przemysłu. Ustawa owa zezwalała na prowadzenie działalności gospodarczej beze skrępowania , w każdej branży i w granicach prawa. Zawierała tylko kilka koncesji na taka działalność jak oń, materiały wybuchowe, apteki, alkohol i paliwo.

W takim kształcie wprowadzona gwarantowała swobodę działalności gospodarczej - później następowały kolejne jej ograniczenia, a obecnie jest kilkaset koncesji. Mimo tych wszystkich przeszkód w Polsce działa i tak wiele firm - a o tym wszystkim dobrze świadczy ich ilość w katalogach. Katalogi bowiem stanowią nieodzowną bazę danych na temat firm i można się z nich bardzo wiele ich działalności dowiedzieć. Są dostępne również w formie internetowej dzięki czemu mogą być na bieżąco aktualizowane.Podpis

Apgreff - wie, co dobre


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl