Pieczątka w firmie

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: agnes

Czytano: 750 razy | Kategoria: Mała firma | Ilość słów: 539 | Data: Wed, 23 Jan 2013 | 28 komentarzy

Zgodnie z prawem polskim, rejestrując firmę w Polsce nie ma obowiązku posiadania pieczątki. Nie mniej jednak Urząd Skarbowy oraz banki zazwyczaj uważają ją za wymóg.

Wynika z tego, iż pomimo braku odgórnie nałożonego obowiązku, potwierdzonego ustawą, pieczątka firmowa staje się niezbędna dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą, gdyż ułatwia ona załatwienie większości formalności w bankach oraz urzędach.
Nasuwać może się pytanie odnośnie treści umieszczonej na pieczęci. Generalnie powinna ona zawierać pełną nazwę firmy i dane właściciela, siedzibę (adres, czyli ulicę, nr lokalu, kod pocztowy wraz z miejscowością), a także numer REGON oraz NIP. Warto również umieścić numer telefonu, w praktyce może okazać się to bardzo przydatne. Także adres strony firmowej www oraz adres e-mail często widnieje na pieczątce. Adres strony www jest świetną formą autoreklamy.
Kolejność umieszczanych informacji nie jest istotna, natomiast warto zaufać firmie stemplarskiej, która zapewni powszechnie stosowany układ. Przedsiębiorstwa pieczątką posługują się wszędzie, począwszy od wystawiania faktur, poprzez dokumenty i korespondencję po dyspozycje bankowe. Pieczątka pojawia się wszędzie, gdzie zachodzi relacja przedsiębiorstwa z jego otoczeniem.

Do wyrobienia pieczątki nie są z reguły potrzebne żadne dokumenty, niemniej jednak czasem zdarza się tak, iż wyrobienie pieczątki następuje dopiero za okazaniem dowodu osobistego oraz wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Koszt wyrobienia pieczątki kształtuje się od 30 zł w zależności od wielkości, rodzaju czy układu. Zazwyczaj usługa wykonania pieczątki trwa jeden dzień a prawie wszystkie firmy są dostępne w internecie. Pieczątki mogę zostać wysłane kurierem bądź pocztą.

 

Co jakiś czas Klient zwracają się z prośba o wyrobienie kopii zagubionej przez siebie pieczątki. Najczęściej kopia zagubionej pieczątki wyrabiana jest na podstawie kopii przybitej na dokumencie firmowym, który Klient mi przedstawia. Wyrobienie dokładnego odbicia pieczątki firmowej jest dosyć czasochłonne...

Trzeba bowiem trzeba taką pieczątkę stworzyć od nowa w programie graficznym np Corel, zachowując dokładnie wszystkie proporcje (skan dokumentu się nie nadaje, gdyż rozdzielczość jest za niska). Generalnie usługa wyrobienia kopii pieczątki powinna kosztować drożej, niż wyrobienie nowej pieczątki, jednakże rozumiejąc problem przedsiębiorców (którzy np. nie mogą dokonać pewnych transakcji bankowych, gdyż bank jako potwierdzenie żąda przybicia pieczątki), zamówienie takie liczę w normalnej cenie.

Ostatnio wpadłam na pomysł, aby archiwizować kopie folii. Dzięki temu w razie zniszczenie czy zgubienia oryginału pieczątki Klient będę dysponowała jej wierną kopią.  Posiadając właśnie folię klient zaoszczędzi czas póki nie zrobimy nowego projektu pieczątki z dokładnym odbiciem. Wystarczy nakleić zapasową gumkę na pole odbicia zakupionego automatu, by cieszyć się nową pieczątką o identycznym polu odbicia, co poprzednia.

Wydając zaledwie kilka zlotych więcej na pieczątkę, mogą Państwo mieć pewnosć, że w razie jej utraty, czy zgubienia niemal od ręki będą Panstwo dysponowali identyczna jej kopią. Zważywszy na fakt, że po kilku latach używania pieczątki ulegnie ona zniszczeniu (jeśli prędzej nie zostanie zgubiona) - to rozwiazanie pomoże zaoszczędzic Państwu cenny czas związany z ewentualnym wyrobieniem nowej pieczątki firmowej.

Podpis

Agnes


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl