Moje biuro – moją twierdzą

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: topa_jacek

Czytano: 466 razy | Kategoria: Mała firma | Ilość słów: 400 | Data: Mon, 8 Dec 2014 | 0 komentarzy

Coraz częściej, z różnych względów, Polacy decydują się na pracę w domu. Aby jednak domowe biuro pozwalało na jak najbardziej efektywną pracę, koniecznie musimy je właściwie urządzić.

 

Pracować na swoim

Wiele osób wręcz marzy o tym, by pracować w domu. Wydaje się im bowiem, że nie może być nic bardziej przyjemnego i wygodnego jak praca we domowych pieleszach. Ale ci, którzy doznali tego, osobiście wiedzą, że wcale nie jest tak różowo. Okazuje się bowiem, że w takiej sytuacji największym wyzwaniem, a często i realnym problemem jest oddzielenie sfery prywatnej od służbowej. Objawiać się to może w dwojaki sposób.

 

Po pierwsze pracując we własnym mieszkaniu zbyt wiele rzeczy nas rozprasza, wskutek czego cierpi na tym wydajność naszej pracy. Sytuacja może być również odwrotna. Gdy czas pracy i prywatny mieszają się, ci z tendencją do pracoholizmu wpadają w jego pułapkę i w efekcie tacy ludzie pracują bez przerwy, a to w bardzo krótkim terminie odbija się na zdrowiu, jak nie psychicznym to fizycznym. Co robić, by uniknąć tych pułapek?

 

Biuro a dom, praca a mieszkanie

Domowe biuro, to nie ani nie mieszkanie w biurze, ani nie biuro w domu. Jeśli postanowiliśmy pracować „na swoim”, wówczas wyraźnie musimy odgraniczyć przestrzeń prywatną od przestrzeni zawodowej. Najlepszym wyjściem jest przeznaczenie jednego pokoju tylko na potrzeby biurowe. Takie biuro powinno mieć odmienny wystrój od reszty mieszkania. Oczywiście, powinniśmy czuć się w nim u luźno, ale też nie nazbyt. Grunt, żeby było funkcjonalne.

 

Jaki sprzęt do domowego biura?

Domowe biuro oczywiście potrzebuje dokładnie tego samego, co normalne biuro. Nie powinno więc zabraknąć komputera, urządzenia wielofunkcyjnego czy choćby niszczarki. Ale to, na czym szczególnie należy się skupić to ergonomiczne i funkcjonalne stanowisko pracy. Często wybór biurka czy odpowiedniego krzesła traktujemy po macoszemu. Duży błąd, źle dobrane krzesło potrafi doprowadzić prędko do nieprzyjemnych problemów z kręgosłupem. W biurze częstokroć nie mamy wpływu na jakość mebli, w domu tak, nie powinniśmy więc na tym oszczędzać. Oprócz właściwego sprzętu służącego do pracy warto dokupić kilka gadżetów wspomagających nas w pracy, pozwalających lepiej nią zarządzać, lub po prostu dających zastrzyk motywacji. Przykładami mogą być takie drobiazgi, jak: tablica korkowa, fototapeta z wyrysowanym dużym kalendarzem, tablica do zapisywania myśli czy inne funkcjonalne bibeloty.Podpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl