Kto definiuje modele kompetencyjne?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Dominik

Czytano: 669 razy | Kategoria: Biznes | Ilość słów: 316 | Data: Fri, 30 Aug 2013 | 10 komentarzy

W zależności od profilu firmy, od tego czym się zajmuje i jak wielu ma pracowników, to zupełnie inaczej tworzy się takie arkusze. Jest to związane z tym, że każdy człowiek umie inne rzeczy i posiada odmienne zdolności.

W każdym razie modele kompetencyjne są tak skonstruowane, aby zawsze można było mieć pewne zdolności na wysokim poziomie, a inne zwykle są jeszcze do podciągnięcia. Jest to trudna sprawa, ale można oczywiście zwrócić się do specjalisty, który zajmuje się tworzeniem takich modeli, aby zwrócił szczególną uwagę na pewne umiejętności. Można powiedzieć, że osoba, która zajmuje się wykonywaniem tych zadań jest odpowiednim pracownikiem i uwzględnia sugestie innych.

Czy każda branża ma takie same modele kompetencyjne?

Nie jest tak, że każda branża ma takie same modele kompetencyjne ponieważ w zupełnie inny sposób pracują różne przedsiębiorstwa i dlatego muszą mieć zupełnie odmienne arkusze sprawdzające zdolności podwładnych. Oczywiście inne kompetencje warto sprawdzić w salonie fryzjerskim, a inne w firmie ubezpieczeniowej, dlatego podczas tworzenia takiego modelu, bierze się pod uwagę te wszystkie szczegóły i ważne zagadnienia. Można powiedzieć, że ludzie doskonale wiedzą o tym, że każdy człowiek ma świadomość tego w jaki sposób ma się zachować podczas badania. Takie modele tworzy się w taki sposób, aby były jak najbardziej naturalne i mało zauważalne.

W jaki sposób sprawdza się posiadane kompetencje przez pracowników?

Właśnie dzięki modelowi kompetencyjnemu można sprawdzić i skontrolować wszystko co powinien umieć i potrafić, a co w rzeczywistości umie dany pracownik. Jest to naprawdę wspaniała sprawa i każdy model kompetencyjny jest odpowiednio przygotowany. Jeśli modele kompetencyjne są poprawne, to sprawdzenie kompetencji i ich nasilenia u pracowników jest naprawdę bardzo dobre. Można śmiało wtedy każdemu podwładnemu dać wskazówki i propozycje w jaki sposób powinien dalej postępować. Jest to dobra rzecz, ale nie zawsze można o niej powiedzieć same pozytywne słowa.

 

 Podpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl