I, oraz – rzecz o przecinku

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Hania007

Czytano: 534 razy | Kategoria: Biznes | Ilość słów: 436 | Data: Tue, 8 Jul 2014 | 0 komentarzy

Pierwszą zasadą interpunkcyjną, której uczymy się w szkol na lekcjach języka polskiego jest ta, która mówi, że nie stawiamy przecinka przed spójnikami i i oraz. Reguła ta jest nam powtarzana tak często, że staje się jedna z nielicznych, które niemal każdy zna i do której się stosuje. Tylko czy słusznie?

I i oraz

To spójniki, które zwykle łączą zdania złożone współrzędnie lub części zdania pojedynczego. W takich wypadkach rzeczywiście powyżej wspomniana zasada ma zastosowanie – nie postawimy w takiej sytuacji przecinka przed i ani przed oraz.

Jednak od każdej zasady są wyjątki, a w wypadku języka pisanego zdarzają się one bardzo często. Trudno nazwać je nawet wyjątkami – wg innej interpunkcyjnej zasady przecinek należy postawić wtedy, gdy omawiane spójniki występują kilkukrotnie i pełnią tę samą funkcję w zdaniu, a także gdy człon, który wprowadzają, pełni funkcję dopowiedzenia bądź wtrącenia.

Okazuje się więc, że brak przecinak przed i i oraz wcale nie jest tak oczywisty, jak wydaje się większości użytkowników języka polskiego. Mimo to reguła, jakoby spójniki te nie występowały w towarzystwie przecinka zakorzeniona jest w nas tak głęboko, że trudno dziś o jej modyfikację.

Gdzie tkwi błąd?

Prawdopodobnie w złym sposobie nauczania interpunkcji w szkole. To tutaj zapamiętujemy omawianą zasadę, która doprowadza nas do tego, że odruchowo, z pamięci, nie stawiamy przecinka w zdaniach, w których używamy i i oraz. Tymczasem język polski i jego składnia są skomplikowane o wiele bardziej, niż zdania pojedyncze czy współrzędne, których przykłady analizujemy na lekcjach języka polskiego. W jednym zdaniu możemy zawrzeć różne informacje, a za pomocą przecinków nadajemy im odpowiednią rangę i określamy, do czego się odnoszą.

Problem z interpunkcją

Niestety, nie jest to jedyny problem, jaki zauważyć możemy w związku z interpunkcją. Jest ona w części regulowana intuicją i zamiarami autora tekstu, w związku z czym może przybierać różne oblicza. Często zależy też od kontekstu wypowiedzi i nadaje jej taki, a nie inny sens. Niech przykładem na dowód tego twierdzenia będzie obecność lub brak przecinka przed spójnikiem a. Nie stawiamy go tam, gdzie porównujemy ze sobą dwa pojęcia (np. Pogoda a samopoczucie). Również mocno indywidualna jest kwestia obecności przecinka przed niż.

Podobnych przykładów z pewnością można by jeszcze mnożyć. Nie ulega jednak wątpliwości, że zmora, jaką jest dla wielu z nas interpunkcja, pojawia się w chwili, gdy zaczynamy uczyć się na pamięć zasad i reguł, które nie zawsze są bezwzględnie poprawne i zależą w wielu sytuacjach od kontekstu wypowiedzi.

Jeśli interesujecie się podobną tematyką, zajrzyjcie również w to miejsce.Podpis

Hania007


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl