Czym jest kicz?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: piszącyzbiurka

Czytano: 644 razy | Kategoria: Biznes | Ilość słów: 180 | Data: Fri, 5 Sep 2014 | 0 komentarzy

Określenie "kicz" wywodzi się z niemieckiego słowa "Kitsch" oznaczającego tandetę, lichotę lub bubel. W języku polskim kojarzone jest zazwyczaj z utworem o miernej jakości nastawionym na schlebianie popularnym gustom i niewykazującym właściwości artystycznych.

Bywa tak, iż kicz jest powiązany z przepychem ale pozbawiony zupełnie gustu. Jest to określenie bardzo mocno pejoratywne i kontrowersyjne. Bierze się to z faktu, iż to co dla jednych kiczem jest, dla innych może być sztuką.Historię „kiczu” rozpoczynają w okolicach 1870 roku malarze monachijscy i zawężają początkowo jego pojęcie tylko do obrazów. Bywa jednak tak, iż po latach dzieła uważane za kicz staja się wyznacznikami sztuki. Powiązane ze słowem kicz jest również w tym wypadku „grafomania”, które to odnosi się do nieudanych utworów literackich.
Czasem jest jednak i tak, że kiczowatość jest wykorzystywana w sposób świadomy. Artyści wyrażają w ten sposób sprzeciw wobec akademickich standardów oraz uzmysławiają, iż kultura masowa może również stać się wdzięcznym polem dla sztuki. Przykładem takiego podejścia jest Andy Warhol.W ubiorze kicz to najczesciej krzykliwe i niedopasowane ubrania. Za takie należy uznac zbyt jakrawe kolory, tandetne i stylizowane na "Barbie" ciuchy, a także plastikowa biżuterię.

Podpis

http://magruk.pl/stylowy-ktore-nigdy-nie-powinny-powstac/


Rating: 1.0

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl